Usługi

Chirurgia siatkówki i ciała szklistego

Doktor Michał Orski przeprowadza operacje siatkówki i ciała szklistego od 2015 r. Umiejętności, wiedzę i doświadczenie w tym zakresie zdobył podczas staży w renomowanych ośrodkach w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

Czym jest otwór plamki?

Otwór plamki to „ubytek” siatkówki w jej części zwanej plamką. Powoduje znaczne upośledzenie widzenia centralnego i w większości przypadków wymaga operacji.

 

Na czym polega operacja?

Operacje wykonuje się przez niewielkie porty umieszczone w twardówce. Pierwszym krokiem podczas operacji jest usunięcie ciała szklistego – żelu, który wypełnia wnętrze oka. Przy pomocy specjalnego barwnika barwi się jedną z warstw siatkówki, a następnie usuwa się ją lub w odpowiedni sposób układa, tak, by uzyskać zamknięcie otworu plamki. Pod koniec operacji oko wypełnia się specjalną mieszaniną gazów.

Jakie są zalecenia po operacji?

W zależności od rodzaju zastosowanej tamponady (wypełnienia komory ciała szklistego) wnętrza oka, może być konieczne pozycjonowanie głowy. Rodzaj zastosowanej endotamponady może ograniczać możliwość podróżowania samolotem bezpośrednio po operacji.

Jakie jest rokowanie?

Rokowanie w dużej mierze zależy od wielkości otworu, a także od czasu jego trwania. Możemy oczekiwać poprawy lub ustabilizowania się widzenia.

Czym jest błona nasiatkówkowa?

Błona nasiatkówkowa jest rodzajem cienkiej błony pokrywającej obszar żółtej plamki, czyli części centralnej siatkówki. Może znacząco upośledzać widzenie poprzez zniekształcenie obrazu.

 

Jaka jest przyczyna błony nasiatkówkowej?

W większości przypadków nie znamy przyczyny powstawania błony nasiatkówkowej. W szczególnych przypadkach błona nasiatkówkowa może być wynikiem innej choroby oka.

Jak leczy się błonę nasiatkówkową?

W przypadku błony nasiatkówkowej, która wpływa na jakość widzenia pacjenta, leczeniem z wyboru jest operacja. Operację wykonuje się przez niewielkie porty umieszczone w twardówce. Pierwszym krokiem podczas operacji jest usunięcie ciała szklistego – żelu, który wypełnia wnętrze oka. Przy pomocy specjalnego barwnika barwi się błonę nasiatkówkową, a następnie usuwa. Pod koniec operacji oko wypełnia się specjalną mieszaniną gazów.

Jakie jest rokowanie?

W przypadku operacji błony nasiatkówkowej możemy oczekiwać, że jakość widzenia poprawi się, a zniekształcenie obrazu będzie mniejsze, jakkolwiek na wynik operacji możemy oczekiwać do 6 miesięcy. Wynik operacji w dużej mierze zależy od zaawansowania choroby, a także czasu jej trwania.

Jakie są objawy odwarstwienia siatkówki?

Najczęstsze objawy mogące towarzyszyć odwarstwieniu siatkówki to nagły wysyp dużej ilości czarnych mętów, błyski i postępujące ograniczenie pola widzenia. Jeżeli stwierdzacie Państwo u siebie takie objawy, zalecamy pilną konsultację okulistyczną.

Jakie są metody leczenia? 

W przypadku, gdy dojdzie do odwarstwienia siatkówki, najczęściej konieczna jest pilna operacja. Metodę leczenia dobiera się indywidualnie do typu odwarstwienia siatkówki. Możliwe jest zastosowanie metod małoinwazyjnych – retinopeksji pneumatycznej, eksplantów twardówkowych lub witrektomii. W przypadku przedarć siatkówki bez odwarstwienia możliwe jest przeprowadzenie zabiegu laserowego.

Jakie jest rokowanie?

Rokowanie zależy od rodzaju odwarstwienia siatkówki i czasu jego trwania. Należy pamiętać, że nieleczone odwarstwienie siatkówki prowadzi w większości przypadków do ślepoty.