Usługi
Chirurgia zaćmy
Wieloletnie doświadczenie w chirurgii zaćmy pozwala nam zaproponować Pacjentom optymalne i nowoczesne rozwiązania. Doktor Małgorzata Orska w ciągu swojej praktyki lekarskiej przeprowadziła kilkadziesiąt tysięcy operacji okulistycznych. Doktor Michał Orski przeprowadza aktualnie około 1500 operacji rocznie.
Warto wiedzieć
Specjalizujemy się w operacji zaćmy towarzyszącej innym zaburzeniom i chorobom oczu, również w przypadkach pourazowych. Naszym Pacjentom proponujemy soczewki segmentu Premium – soczewki toryczne i soczewki wieloogniskowe. W codziennej praktyce stosujemy nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają osiągnięcie optymalnych efektów leczenia.
Co to jest zaćma?
Zaćma to postępujące zmętnienie naturalnej soczewki oka. Najczęstszą jej przyczyną jest wiek Pacjenta. Zaćmę diagnozujemy zwykle po sześćdziesiątym roku życia.
Jakie są objawy zaćmy?
Najczęstszymi objawami zaćmy są: pogorszenie widzenia, wyblakłe kolory, rozszczepienie źródeł światła, a często również narastająca krótkowzroczność. Konieczność częstej zmiany korekcji okularowej może również być zwiastunem tego schorzenia.
Jakie są metody leczenia zaćmy?
Aktualnie operacja jest jedyną metodą leczenia zaćmy. Operacja przeprowadzana jest na sali operacyjnej po wcześniejszej konsultacji i kwalifikacji pacjenta. Całkowity czas pobytu w szpitalu to około 3-4 godziny. Podczas operacji nieprzejrzysta soczewka jest usuwana, a w jej miejsce wszczepiana jest sztuczna soczewka. Refrakcyjny efekt zabiegu (warunkujący np. konieczność stosowania okularów) zależy od rodzaju zastosowanej soczewki. Naszym pacjentom proponujemy najlepsze rozwiązania i oferujemy zarówno soczewki toryczne (korygujące astygmatyzm), jak i soczewki wieloogniskowe, które pozwalają uzyskać niezależność od okularów. Odpowiednią soczewkę wybieramy razem z Pacjentem podczas kwalifikacji do leczenia operacyjnego.
Najczęściej zadawane pytania
Jak przebiega operacja?
Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu kroplowym. Nad bezpieczeństwem pacjenta czuwa zespół anestezjologiczny. Chirurg w trakcie operacji usuwa zmętniałą soczewkę oka poprzez niewielkie cięcia zlokalizowane w rogówce. Soczewka jest rozdrabniana, emulsyfikowana przy użyciu ultradźwięków, a następnie aspirowana. W miejsce usuniętej soczewki wszczepiana jest sztuczna soczewka, którą wybraliśmy razem z pacjentem przed operacją. W trakcie operacji nie używamy szwów. Czas trwania operacji to około 15 minut.
Czy soczewkę wszczepia się raz na całe życie?
Z założenia podczas operacji zaćmy stosujemy soczewkę, której nie planujemy usuwać. Dlatego bardzo ważne jest, by wybór zastosowanej soczewki spełniał nasze oczekiwania. Wyboru implantu dokonujemy wraz z Pacjentem, przy uwzględnieniu jego wymagań, stąd też wizyta kwalifikacyjna przed operacją jest tak istotna.
Co to są soczewki toryczne?
Soczewki toryczne to soczewki, które zmniejszają astygmatyzm i poprawiają pooperacyjną jakość widzenia.
Co to są soczewki wieloogniskowe?
W wielu przypadkach zastosowanie soczewek wieloogniskowych umożliwia pacjentom funkcjonowanie bez konieczności stosowania okularów po operacji zaćmy, zarówno do czytania, jak i do patrzenia w dal.
Czy po operacji zaćmy będę nosił okulary?
W przypadku zastosowania soczewek jednoogniskowych konieczne jest używanie okularów do bliży lub dali, w zależności od wyboru mocy soczewki (preferencji pacjenta). W przypadku zastosowania soczewek wieloogniskowych większość pacjentów uzyskuje niezależność od okularów.
Czy operacja zaćmy jest bezpieczna?
Każda procedura w medycynie obarczona jest pewnym ryzykiem powikłań, również operacja zaćmy. Ryzyko w tym przypadku jest jednak stosunkowo małe. Możliwe powikłania omawiane są z pacjentem podczas kwalifikacji do operacji.