Usługi

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to wada układu optycznego oka, która sprawia, że oddalone przedmioty są postrzegane jako niewyraźne.

Jaka jest przyczyna krótkowzroczności?

W większości przypadków stwierdzamy nieprawidłowe wydłużenie gałki ocznej. Obraz zamiast ogniskować się na siatkówce oka jest skupiony przed nią, co powoduje niewyraźne widzenie. Dla uzyskania dobrej ostrości wzroku konieczne jest korekcja układu optycznego oka poprzez zastosowanie soczewek korekcyjnych (np. soczewki kontaktowe, szkła okularowe).

Co może zwiększać wadę?

Długotrwała praca z bliska, czytanie, pisanie, czy praca na komputerze zwiększa ryzyko pojawienia się krótkowzroczności i progresji wady. W trakcie powyższych czynności rekomendowane jest robienie częstych przerw.

Czy krótkowzroczność wymaga częstszych wizyt okulistycznych?

Osobom krótkowzrocznym rekomenduje się regularne kontrole okulistyczne, m.in. ze względu na ryzyko powikłań siatkówkowych. W przypadku wysokiej krótkowzroczności ryzyko powikłań siatkówkowych jest istotnie większe.

Czy krótkowzroczność wymaga częstszych wizyt okulistycznych?

Istnieje wiele metod chirurgicznego leczenia krótkowzroczności. Decyzja o wyborze konkretnej z nich podyktowana jest stanem klinicznym, a także wiekiem pacjenta. Istnieje możliwość korekty krótkowzroczności poprzez zabiegi refrakcyjne na rogówce, poprzez zastosowanie specjalnych soczewek wszczepianych do wnętrza oka, a także poprzez wymianę naturalnej soczewki pacjenta.